Na wszystkie wątpliwości i pytanie odpowie Dyrektor Stowarzyszenia i Przewodnicząca Komisji Certyfikacyjnej
Cieszymy się, że chcesz dołączyć do grona terapeutów relacyjno-rozwojowych. Pomożemy Ci przejść przez proces rekrutacji, krok po kroku.
Będziemy również Twoim przewodnikiem na drodze prowadzącej do uzyskania certyfikatu terapeuty relacyjno-rozwojowego.
Kto może zostać terapeutą relacyjno-rozwojowym?
O tytuł terapeuty relacyjno-rozwojowego lub superwizora relacyjno-rozwojowego może się starać osoba, także obcokrajowiec, która zawodowo zajmuje się terapią lub edukacją osób z niepełnosprawnościami i/lub autyzmem
Jak zostać terapeutą relacyjno-rozwojowym?
Uzyskanie tytułu terapeuty relacyjno-rozwojowego wymaga ukończenia kursu wprowadzającego, udziału w superwizji, wizyt studyjnych w certyfikowanych placówkach oraz ewentualnie ukończenia dodatkowych szkoleń. Podczas superwizji analizowane są filmy nagrywane przez stażystów lub omawiane ważne tematy związane z ich pracą. Superwizje prowadzone są w formie indywidualnych lub grupowych spotkań w bezpośrednim kontakcie lub on-line. Konieczne jest odbycie minimum 20% superwizji bezpośrednich. Grupa superwizyjna może liczyć maksymalnie
6 osób.
Spotkania superwizyjne są punktowane. Uczestnik kursu powinien uzyskać 50 punktów, w tym 30 punktów za analizę materiału filmowego z własnej pracy (1 punkt za analizę jednego nagrania). Pozostałe 20 punktów może uzyskać za udział w superwizji grupowej (½ punktu) lub superwizji indywidualnej bez analizy nagrań (1 punkt za spotkanie).
Kursy, superwizje i wizyty studyjne są odpłatne. Wysokość opłat ustalana jest przez konkretnego superwizora i uwzględnia wpłatę na rzecz Stowarzyszenia. Wysokość obligatoryjnej wpłaty na rzecz Stowarzyszenia ustala Zarząd Stowarzyszenia.
Jesteś gotowy? To zaczynamy!
KROK PIERWSZY:
Warunkiem rozpoczęcia stażu i ubiegania się o tytuł terapeuty relacyjno-rozwojowego jest złożenie wniosku do Komisji Certyfikacyjnej. Kontakt do Komisji Certyfikacyjnej znajduje się na stronie internetowej Stowarzyszenia.
Wniosek rekrutacyjny możesz pobrać TUTAJ
Po wydrukowaniu, wypełnieniu i podpisaniu, wniosek należy zeskanować i wysłać wraz z kopiami dokumentów potwierdzających doświadczenie w pracy z osobami z niepełnosprawnościami lub/i z autyzmem na adres e-mail: biuro@relacyjno-rozwojowi.pl
Wypełniony i podpisany wniosek rekrutacyjny wraz z kopiami dokumentów możesz przesłać także na nasz adres: Stowarzyszenie Terapeutów Relacyjno-Rozwojowych, Al. Kasztanowa 4A, 30-227 Kraków.
Uwaga! Wypełnienie formularza rekrutacyjnego nie jest jednoznaczne z zakwalifikowaniem się na staż.
KROK DRUGI:
Komisja Certyfikacyjna analizuje Twój wniosek, weryfikuje dołączone do wniosku dokumenty i umieszcza imię i nazwisko kandydata w wykazie terapeutów – stażystów po spełnieniu następujących warunków:
KROK TRZECI:
Wybierasz superwizora wiodącego spośród certyfikowanych superwizorów relacyjno-rozwojowych ujętych w wykazie superwizorów (Superwizorzy i terapeuci* – Stowarzyszenie Terapeutów Relacyjno-Rozwojowych) i kontaktujesz się z nim, w celu zaplanowania pierwszych superwizji
i ustalenia Twojego Indywidualnego Planu Rozwoju, co jest równoznaczne z przyjęciem Ciebie na staż.
Komisja Certyfikacyjna (po przyjęciu na staż przez superwizora wiodącego) umieści Twoje nazwisko w wykazie terapeutów – stażystów.
KROK CZWARTY:
Wraz z wybranym przez siebie superwizorem wiodącym opracujecie Indywidualny Plan Rozwoju, który zawierać będzie zapis wymogów formalnych i merytorycznych. Indywidualny Plan Rozwoju w trakcie stażu może ulegać modyfikacji.
Na każdym etapie stażu masz prawo zmienić superwizora lub superwizorów, występując z wnioskiem do Komisji Certyfikacyjnej.
Superwizor również ma prawo rozwiązać staż terapeutyczny, w sytuacji braku przekonania o możliwości uzyskania przez kandydata jego rekomendacji. Terapeuta – stażysta, który nie uzyskał pozytywnej rekomendacji może nadal ubiegać się o przyznanie certyfikatu pod warunkiem, że dwóch innych superwizorów z wykazu podejmie się prowadzenia jego stażu.
KROK PIĄTY:
Certyfikat terapeuty relacyjno-rozwojowego przyznawany jest na wniosek zainteresowanego, po przedstawieniu przez niego rekomendacji superwizora wiodącego i wspomagającego.
Po zrealizowaniu indywidualnego planu rozwoju, ukończeniu stażu terapeutycznego i uzyskaniu pozytywnych pisemnych rekomendacji od certyfikowanych superwizorów relacyjno-rozwojowych będziesz mógł wystąpić do Komisji Certyfikacyjnej z wnioskiem o przyznanie tytułu terapeuty relacyjno-rozwojowego. Komisja Certyfikacyjna, po zapoznaniu się z rekomendacjami potwierdzającymi Twoje kompetencje i umiejętności niezbędne w pracy terapeuty relacyjno-rozwojowego, przyzna Ci Certyfikat terapeuty relacyjno-rozwojowego.
Od tej chwili będziesz mógł posługiwać się tytułem terapeuty relacyjno-rozwojowego.
Nadanie tytułu terapeuty relacyjno-rozwojowego jest równoznaczne z umieszczeniem danych terapeuty w wykazie terapeutów relacyjno-rozwojowych (Superwizorzy i terapeuci* – Stowarzyszenie Terapeutów Relacyjno-Rozwojowych (relacyjno-rozwojowi.pl)).
KROK SZÓSTY:
Certyfikat potwierdzający tytuł terapeuty relacyjno-rozwojowego przyznawany jest na okres 5 lat. Warunkiem przedłużenia ważności certyfikatu jest wystosowanie prośby o jego przedłużenie do Komisji Certyfikacyjnej, a także:
Nieprzestrzeganie powyższych wymagań skutkuje wykreśleniem z wykazu terapeutów relacyjno-rozwojowych, na mocy decyzji Komisji Certyfikacyjnej. Od decyzji Komisji Certyfikacyjnej terapeucie przysługuje odwołanie do Zarządu Stowarzyszenia.
Aleja Kasztanowa 4A
30-227 Kraków
biuro@relacyjno-rozwojowi.pl